لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 16 از 23

موضوع: سوال در رابطه با فالشی در خوانندگی

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    Acoustic آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    21638
    میانگین پست در روز
    0.25
    تشکر از پست
    2,776
    4,188 بار تشکر شده در 1,171 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Acoustic on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 51/1
    Given: 3/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Masoud20 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    عرض سلام ، ادب و احترام خدمت همه بچه های گل سایت!
    سوالاتی برام پیش اومده که بدجور ذهنمو درگیر کرده :
    ببینید :
    1) یه خواننده وقتی بخواد یه آهنگ رو بخونه چطور باید بخونه که بگند کارش فالش نیست ؟
    من معنی فالش رو میدونم که خواننده باید دقیقا همون نتی رو اجرا کنه که نواخته میشه ولی اینو متوجه نمیشم در یه آهنگ که ده تا ساز با هم نواخته میشند خواننده باید روی نت چه سازی بخونه که بگند کارش فالش نیست ؟

-------------------------------------------------------------------
    یکی از دوستان به من گفت که :
    2) آهنگساز برای خواننده هم یه ملودی وکال در نظر میگیره که خواننده باید نت های اونو اجرا کنه ولی اینجا برای من سوالی پیش میاد ، اونم اینکه تو یه ملودی ممکنه در هر ثانیه چند نت نواخته بشه ، اونوقت خواننده هم تو این یه ثانیه در حین اجرای هر کلمه ای هست باید صداش بالا پایین بشه ؟! نمیشه که !
    یا یکی دیگه از عزیزان گفتند :
    3) خواننده باید روی آکورد بخونه تا کار فالش نباشه اما من با این قسمت هم مشکل دارم ! اصلا منظور از خوندن روی آکورد چیه ؟ یه آکورد در کمترین حالتش از سه نت تشکیل شده ، خواننده که نمیتونه همزمان سه نت رو با هم اجرا کنه ، پیانو که نیست... .
    امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم و منتظر کمک هاتون در رابطه با سه قسمتی که در بالا با رنگ قرمز مشخص کردم هستم ... !
    ببین دوست عزیز شما یه مقدار تعریف ها بد برات جا افتاده ...

در جواب سوال 1 : فالش (به معنی صدای نامربوط و غیر دلپذیر ...) اینجا 2 تا تعریف داره ، فالش خوندن همونطور که خودت گفتی درست نخواندن اون نت مربوط هست. یعنی اگر نت „دو” بود „می” خوندیم فالش به حساب میاد و صدای بد و ناهماهنگی تولید میشه

یه موقع هم شما به جای نت „دو” (به صورت عمدی یا غیر عمدی)/<:/<:„می” میخونی و ممکنه صدای بدی حاصل نشه و به کار هم اتفاقا بخوره و اتفاقی هم نیفته و صدای مطبوعی حاصل بشه و به آهنگ بخوره. که اینجا در تعریف عام بهش نمیگن فالش میشه یه تغیر در ملودی در واقع .

ممکنه من آهنگ مثلا داریوش ، ابی یا ... رو دقایقا مثل خودش نخونم و یکم در ملودی یا تحریر تغیر ایجاد کنم حالا خواسته یا نا خواسته که این کار اگه صدای نا مطبوعی تولید نکنه میشه سلیقه یا تغییری که من دل بخواهی به ملودی دادم.

فالش در تعریف عموم زمانی هست که هنگام خوانندگی یا نوازندگی یک صدای نا موزون و نا همگون بنوازیم یا بخونیم که کاملا به گوش افراد مبتدی هم مشخص میشه ...

ولی در تعریف تخصصی هر دو مورد چون دقیقا نت مورد نظر اجرا نشده فالش محسوب میشه
    ==========

2- برای این مورد روش ثابتی نیست ولی ملودی اصلی که قرار خواننده کلمات شعر رو بر اساس اون بخونه به صورت ساده روی پیانو زده میشه یا روی کاغذ نوشته میشه به نحوی که خواننده بتونه نزدیک ترین اجرا رو به اون نت ها داشته باشه برای هر کلمه یا جمله .
    مثلا نمیان که سونات مهتاب رو بگن نتش رو بخون ... ملودی ووکال اکثر آهنگ ها اگه توجه کنی ساده هست. و این مرحله تنطیمه که قطعه گسترش داده میشه ...
    همیشه هم اینطور نیست که نت نوشته بشه یه وقت بداهه ملودی تو ذهن خود خواننده میاد یا آهنگساز خودش اون رو با پیانو یا ساز دیگه برای خوانده اجرا میکنه و خواننده هم همونو تکرار میکنه

=========

3- روی آکورد خوندن یه اصطلاح ، نه اینکه نت های اون آکورد مثلا 3 صدایی رو بخونه هم زمان !!! مگه میشه اصلا همچین چیزی به قول شما پیانو که نیست انسانه !
    منظور اینه که هماهنگ با اون آکوردِ نواخته شده بخونه و به قول خودمون نره تو باقالیا ... که باز هم این مورد کاملا با گوش و از لحاظ تئوری قابل تشخیصه مثالش هم فرض کنید که شروع یه قطع یه آکورد دو ماژور نواخته شده و شما میخوای شروع کنی به خوندن ،
    باید یک نت متناسب با اون آکورد رو بخونی . مثلا می یا دو یا سل یا ... ، اگر بری نت „ر بمل” رو فرضا بخونی خب نت بی ربطیه و به گوش ناهماهنگ میاد .
    ویرایش توسط Acoustic : Saturday 14 June 2014 در ساعت 02:04 AM
    نمونه کار های من Acoustic

PhotoBlog من راه اندازی شد Pixelworld

2. 5 کاربر برای این پست از Acoustic تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)